- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeNejvětší finanční podvody v dějinách

Největší finanční podvody v dějinách

Finanční trh bez podvodů a lží je velmi pěkná představa. Bohužel, vždy se najde někdo, komu se líbí myšlenka nečestného vydělávání na úkor ostatních. Realita je tedy taková, že si musíte dávat neustále pozor – ať už jako investoři nebo podnikatelé. Občas se však podvodníkům podaří lži zakrývat a odhalí se až s odstupem času.

Enron
Skandál spojený se společností Enron je asi nejznámějším podvodem z Wall Street. Hlavní část se odehrávala ke konci 90. let. Právě tehdy se firma Enron, zaměřená na poskytování energetických služeb, jevila jako jedna z nejúspěšnějších společností na burze. Důvodem však nebyl dobře nastaven podnikatelský plán, ale šikovnost dvou vedoucích členů v zakrývání dluhů.

Jeff Skilling (CEO) a Andrew Fastow (CFO) našli způsob, jak dluhy přesměrovat na firmy skryté na Kajmanských ostrovech. Společnost Enron se tak mohla pochlubit vyrovnaným rozpočtem, i když byla v miliardových dluhech. V roce 2001 došlo k finálnímu kolapsu Enron a Skilling s Fastowem obdrželi 12 a 6 let vězení. Celková škoda pro investory se odhaduje na 74 miliard dolarů.

WorldCom

  1. léta byla obdobím velkého rozvoje telekomunikačních technologií. Na této vlně se vezla i druhá největší společnost působící v této oblasti na trhu v USA. Ze začátku byla opravdu výhodnou investiční příležitostí. Postupem času se však „telekomunikační boom“ ustálil a firmy v této oblasti zpomalily svůj rozvoj – kromě jedné.

Vedení WorldCom se nechtělo smířit s nižším profitem, a tak se daly na cestu podvodu. Uměle navyšovaly příjmy a své ztráty označovaly jako investice, aby i přes vysoké výdaje působily jako firma v rozvoji. Po odhalení podvodů cena akcií prudce klesla ze 60$ na 1$ a později museli vyhlásit bankrot. CEO WorldComu, Bernhard Ebbers, byl v roce 2006 odsouzen k 25 letům vězení.

Ponziho schéma
Charles Ponzi v roce 1919 vymyslel plán, podle kterého se dodnes pyramidová schémata označují jako Ponziho schémata. Začal od investorů sbírat peníze se slibem, že do 90 dnů dosáhnou 100% zisku. Pointa spočívala v nákupu mezinárodních odpovědných kuponů, které lze vyměnit za poštovní známky. Ponzi je chtěl nakupovat v Evropě se slevou a vyměňovat v USA za plnou hodnotu.

Ze začátku bylo schéma velmi úspěšné – v jistém bodě měl denní přísun peněz v hodnotě až milion dolarů. Avšak plán nebyl dlouhodobě udržitelný. Ponzimu sice přišli na obchodování s kupony, ale zjistil, že pohledávky vůči starším investorům může splácet z peněz nových investorů. Po roce však bylo odhaleno i toto schéma, investoři začali vymáhat své peníze zpět a Ponzi skončil ve vězení.

Wirecard
Tento podvod se odehrál teprve nedávno. Konkrétně 25. června 2020 bylo podáno obvinění na společnost Wirecard. Důvodem bylo, že společnost nebyla schopna splácet své dluhy, následkem čehož se odhalilo „zmizelých“ 1,9 miliardy eur. Podvod fungoval na poměrně jednoduchém principu, přesto se stal jedním z největších finančních skandálů v Evropě.

Německá společnost Wirecard se zaměřovala na zpracovávání a provádění plateb podnikatelů. Byla označována za jeden z největších fintech úspěchů světa. V cizích zemích jejím jménem fungovalo několik menších firem, jejichž prostřednictvím si Wirecard generovala fiktivní zisk. Když začali investoři a analytici zpochybňovat podezřele nízké výnosy dceřiných společností, přišlo se na chybějící téměř 2 miliardy eur.

1MDB
V tomto případě jde o jeden z největších finančních skandálů v Asii. Odstartoval v roce 2009, ale dodnes se ho nepodařilo kompletně prošetřit a potrestat všechny účastníky. Podvod začal tím, že tehdejší předseda vlády Malajsie založil společnost 1MDB s cílem financování menších projektů na rozvoj ekonomiky státu. Myšlenka si získala přízeň a zejména investice, například od Goldman Sachs nebo producenta filmu Vlk z Wall Street.

Po dvou letech, kdy společnost nebyla schopna zaplatit splátku půjčky, se objevila díra v účetnictví. Přesněji šlo o převod 700 milionů dolarů na účet zakladatele 1MDB. To odstartovalo podrobnější vyšetřování. Dodnes se odhalila zpronevěra financí v hodnotě až 4,5 miliard dolarů. Zkoumání tohoto skandálu pokračuje dodnes, ale podvodníci na převody využili tak komplexní síť krycích společností, že stále nebyl odhalen celý rozsah krádeže.

Bernie Madoff
Podvod Bernieho Madoffa se odehrál v roce 2008 na Wall Street a jde zatím o největší odhalené Ponziho schéma. Madoffův plán spočíval v založení vlastního hedge fondu a následném umělém vygenerování profitu. Tvrdil, že investované prostředky reinvestuje do blue-chip akcií, které jsou známé nízkým, ale velmi stabilním zhodnocením. Díky tomu mu stačilo hodnotu fondu „nafukovat“ po malých kouscích a investoři přibývali sami od sebe.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek