- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticeKoupit, držet nebo prodat? Kam investovat v nejistých dobách?

Koupit, držet nebo prodat? Kam investovat v nejistých dobách?

Drobní investoři mají v současnosti tísniví pocit, že se zmítáme v nejistých časech a ekonomika reaguje nepředvídatelně. Zkušenější však trpělivě sledují paniku a dobře vědí, že nežijeme první „nelehké“ časy.
Koupit, držet nebo prodat? Kam investovat v nejistých dobách?

Lidstvo během svého vývoje zažilo pandemie, války a katastrofy i zásadnějších rozměrů. A na konci byli vítězi právě ti, kteří nepodlehli emocím, ale investovali s chladnou hlavou a strategicky.

Odborníků jsme se proto ptali, jak investovat dobách, kdy pandemie COVID-19 ještě neodezněla a svět je napětí z válečných událostí.

Je čas měnit investiční strategii, nebo s klidem Angličana pokračovat v nastaveném kurzu?

Stanislav Pánis
analytik J&T BANKY

Stanislav Pánis
+15
+-
Z dlouhodobého hlediska nepochybujeme, že akciové trhy jako celek se z této války, podobně jako z mnoha jiných, vzpamatují, vymažou ztráty a posunou se na nová historická maxima, tak jak učinily nedávno po koronašoku. Žádá si to jen trpělivosti.

Již investiční mág Warren Buffett řekl, že akciový trh je zařízení, které posouvá peníze od netrpělivých k těm trpělivým. Důležité iv dnešních pohnutých časech s výraznými výkyvy cen finančních aktiv je zachovat si chladnou hlavu, být disciplinovaný a nenechat se vystrašit nejrůznějšími často až apokalyptickými projekcemi. Konec světa nenastává každý den a není třeba ho vidět za každým rohem.

Zůstat „hluše a slepě“ zainvestován je to nejlepší, co můžete udělat. Snaha o časování vstupů či výstupů na trh a vyhnutí se korekcím stojí většinu běžných investorů více peněz, než kdyby během poklesu zůstali plně zainvestováni, naznačil již dříve legendární asset manažer Peter Lynch .

Pokud je investiční strategie dobře stanovena a sedí na daný profil investora, není třeba ji zásadně měnit ani v současných pohnutých časech. Jedině upravit taktické váhy portfolií s ohledem na makroekonomickou realitu a kroky centrálních bank směrem k podvážení dluhopisů a nadvážení komodit a energetické expozice.

Matej Varga
head of Investments v 365.invest.

Matej Varga
+1
+-
Současný stav na trhu a v ekonomice není zásadně odlišný od historie. Do vývoje trhu a dění na něm vstoupilo v minulosti několik situací, mezi nimiž byla i rostoucí inflace, válečné konflikty či geopolitické změny. Trhy se těmto událostem neustále přizpůsobují.

Od roku 2008 přináší radikálnější změnu inflace. Po více než deseti letech se musí investoři vzbudit do světa, ve kterém inflace roste. Současná realita je o vysoké inflaci a velmi nízkých sazbách. Držet proto hotovost na účtu se nevyplatí.

Při výběru aktiv do portfolia je inflace zásadním faktorem. Investor si u dluhopisové složky potřebuje vybírat takové dluhopisy, které nějakým způsobem dokáží odolávat vysoké inflaci nebo při ní netrpí až tak jako klasické státní dluhopisy s dlouhou splatností. Vhodné je vybírat si takzvaný inflation protected securities nebo cenné papíry či státní dluhopisy s kratší splatností.

Je zde také preference vůči americkým dluhopisům oproti těm evropským. Sahat se přitom může i po high yield dluhopisech z neinvestičního pásma, neboť tam má riziková prémie ve zvyku kompenzovat pokles složky, která je přizpůsobena nárůstům inflace a sazeb. Díky tomu dokážou vydělávat v době, kdy státní dluhopisy trpí.

Příliš konzervativní investice s dlouhým investičním horizontem aktuálně nejsou vhodnou strategií. Jedná se například o spoření na důchod prostřednictvím investování do dluhopisů. V takovém případě jsou preferovány akcie iv kontextu rostoucí inflace. Očekává se zde stále kladné zhodnocení, zatímco u dluhopisů zase negativní. Změny je vhodné provádět v případě, že investor investuje na delší období. Pokud má klient dynamičtěji orientovaný fond, například smíšený, lze ponechat investice v této strategii, zejména když jde o aktivně řízený fond.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek