- Komerční sdělení -finance
DomůInvesticePraktický návod: Jak začít s investováním do akcií

Praktický návod: Jak začít s investováním do akcií

Akcie už dávno nejsou pouze pro profesionální obchodníky a investory. V posledních letech se investování do cenných papírů, tedy i akcií, stalo dostupným prakticky pro každého. Existuje několik způsobů, jak můžete vaše volné finanční prostředky přeměnit na investici s potenciálním zhodnocením.

Investování přes banku
Dnes už si život bez bankovních produktů ani neumíme představit. I proto je investování do akcií prostřednictvím služeb banky asi nejdostupnější metodou. Několik slovenských bank představilo svým klientům v průběhu posledních let možnost investování. Aktuálně lze do akcií a podílových fondů investovat přes:

365.bank,
J&T banku,
ČSOB,
FIO banku,
mBank,
SLSP,
Tatra banku,
UniCredit bank,
VÚB.
Ve většině bank stačí založit investiční účet, čímž získáte přístup k nákupu akcií či akciových fondů. Máte-li již funkční běžný účet, tento krok bývá otázkou pár kliknutí. Potom stačí převést peníze a můžete začít s investováním.

Výhody
Jednoduchost – nejen ve smyslu rychlého založení investičního účtu, ale také co se týče přehledu o aktivních investicích nebo množství užitečných informací pro začátečníky. Nákup akcií a kontrola jejich stavu bývá často součástí aplikace banky.
Jistota – nevýnosné akcie by klienty odradily od nákupu, čímž by se banka v podstatě sama obírala o zisk. Proto do své nabídky vybírají zejména spolehlivé fondy, které spravují odborníci na obchodování na burze.
Nevýhody
Poplatky – banka si může účtovat poplatky za vedení investičního účtu, nákup akcií nebo jejich následný prodej. Většinou se však jedná o malé částky a investování přes banku zůstává velmi oblíbenou možností.
Úzký výběr – přes banku nemáte přístup na celou burzu. Vaše možnosti jsou omezeny tím, jaké akcie a fondy se banka rozhodne klientům zprostředkovat.
Brokerské společnosti
Brokeři jsou společnosti, které jsou oprávněny obchodovat na kapitálových trzích. Jejich platformy jsou něco jako vstupní branou na burzu pro běžné lidi se zájmem o nákup akcií či jakoukoli jinou formu obchodování. Brokerů poskytujících své služby občanům Slovenska je mnoho. Prvním důležitým krokem k nákupu akcií je proto výběr vhodné společnosti.

Nelze vytvořit žebříček nejlepších brokerů, jelikož pro každého investora je vhodný jiný broker. Před registrací v dané společnosti si musíte uvědomit vlastní investiční cíle a podle nich vybírat. Vzhledem k tomu, že máte otevřený článek o koupi akcií, prvním kritériem je právě to, zda jsou akcie a akciové fondy v jeho nabídce. Dále může výběr záviset na:

poplatcích a limitech,
dostupnosti konkrétních trhů,
bezpečnosti platformy,
recenzích od ostatních uživatelů,
zákaznické podpoře.
Výhody
Široké možnosti – v porovnání s investováním přes banku je nabídka brokerů zpravidla mnohem širší. Máte na výběr ze spousty akcií a akciových fondů obchodovaných na více světových burzách.
Profesionální platformy – brokerské společnosti mají vlastní platformy, které běžně poskytují rozhraní určené i pro profesionály. Možná vám chvíli potrvá, než si zvyknete, ale získáte přístup k řadě pokročilých funkcí.
Nevýhody
Vyšší riziko – zde už není banka, která by nad vámi držela ochrannou ruku výběrem stabilních fondů do své nabídky.
Poplatky – banky si mohou dovolit nižší poplatky, jelikož jste je klientem. Brokeři však mají stabilně nastavené poplatky bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo profesionál.
Ověřování – při zakládání účtu u brokera je třeba ověření vaší identity.
Investiční životní pojištění
V nabídkách českých pojišťoven naleznete produkt kombinující životní pojištění s investováním do akciových fondů. Investiční životní pojištění byla v minulosti oblíbená, protože zastřešovala životní pojištění, zhodnocování majetku a spoření na důchod.

Avšak doba se změnila a dnes je nejlepší, pokud se tomuto produktu vyhnete. Vedení investičního spoření je spojeno s vysokými poplatky a nízkým výnosem z investice. V tomto případě vynecháváme část s výhodami a nevýhodami, jelikož seznam výhod by zůstal prázdný. Chcete-li se pojistit a investovat do akcií, udělejte to odděleně.

Přímý nákup akcií
Některé akciové společnosti nabízejí investorům možnost přímého nákupu cenných papírů. Většinou jde o velké organizace, které vyhlásí nabídku a jednotliví investoři se mohou dohodnout na odkoupení podílu. Některé známé společnosti nabízející přímý nákup akcií:

Coca Cola,
Intel,
Starbucks,
Pfizer,
Walmart.
Výhody
Žádné poplatky – akcie kupujete přímo od společnosti. Vyhnete se tak poplatkům za otevření či vedení investičního účtu nebo zprostředkování přístupu na burzu.
Nevýhody
Vše řešíte sami – nákup akcií si se společností musíte vykomunikovat sami.
Poměrně malý výběr – tento přístup k prodeji akcií volí pouze velké organizace, některé jen při speciálních příležitostech.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek