- Komerční sdělení -finance
DomůFinance5 tipů pro rozvoj finanční gramotnosti

5 tipů pro rozvoj finanční gramotnosti

Finanční gramotnost je schopnost porozumět vaší finanční situaci. Jsou to určité znalosti a dovednosti potřebné k přijímání správných finančních rozhodnutí a k zodpovědné správě vašich financí. Přemýšlíte často nad tím, kde zůstala celá vaše výplata? Máte nepořádek v tom, co všechno platíte, a zda neplatíte některé věci zbytečně? Máme pro vás několik tipů, jak začít s rozvojem finanční gramotnosti.

Proč je finanční gramotnost důležitá?

Finanční gramotnost je v dnešním světě jednou z nejdůležitějších dovedností a je podstatná pro každého. Spousta lidí si myslí, že je potřebná pouze pro lidi, kteří se chystají vstoupit do světa financí. To není vůbec pravda.

Finanční gramotnost vám pomůže dělat rozhodnutí, která vás mohou ovlivnit na mnoho let dopředu. Rozvíjení finanční gramotnosti není snadný úkol, ale stojí za to se o něj snažit.

Samotná finanční gramotnost začíná pochopením základních pojmů, jako je váš osobní rozpočet a spoření. Sestavování vašeho rozpočtu znamená, že sledujete své příjmy a výdaje a zajistíte, abyste utráceli méně, než vyděláváte. Zkrátka, abyste byli v plusu.

Je důležité si uvědomit, že sestavování rozpočtu neznamená, že se budete ochuzovat o věci, které potřebujete. Jde spíše o to, abyste se chytře rozhodovali, za co a jak utratíte své peníze. Klíčovou součástí finanční gramotnosti je také spoření. Je důležité spořit peníze na krátkodobé i dlouhodobé cíle, například na důchod.

Kromě sestavování rozpočtu a spoření je důležité porozumět i dalším finančním pojmům, jako je úvěr, dluh a investování. Úvěr je forma půjčky, která umožňuje nákup zboží nebo služeb bez nutnosti platit předem. Je důležité využívat úvěr zodpovědně, protože při špatné správě se můžete zadlužit.

Dluh je závazek splatit vypůjčené peníze. Je důležité pochopit, jak dluh funguje a jak s ním zodpovědně nakládat. Půjčit si peníze je velmi jednoduché, nicméně občas je mnohem těžší poté peníze splatit. Dále investování je použití peněz k nákupu aktiv s cílem dosáhnout výnosu.

Pomocí investování zvýšíte své bohatství, ale je důležité, abyste nejprve porozuměli rizikům, která jsou s investováním spojena. Pokud se chcete do investování pustit, zjistěte si nejprve základní informace.

Nejlépe uděláte, když vyhledáte finančního poradce, který vám poradí se vším potřebným a dá vám například tipy na investování do komodit, které jsou velmi oblíbené na samotný začátek investování.

V neposlední řadě je důležité být informován o aktuálním dění a trendech na finančních trzích, zejména, pokud uvažujete o investování nebo třeba i o hypotéce. Čtení článků a zpráv ze spolehlivých zdrojů vám pomůže zůstat v obraze. Kromě můžete navštěvovat finanční semináře či webináře, které jste mnohdy zadarmo jak se dozvědět více o různých aspektech osobních financí.

Tip: Víte, jak refinancovat vaši hypotéku?

Tipy pro rozvoj finanční gramotnosti

Finanční gramotnost zahrnuje širokou škálu témat, od rozpočtu a spoření až po investování a plánování důchodu. Rozvoj finanční gramotnosti rozhodně vyžaduje mnoho odhodlání a úsilí, ale uvidíte, že odměna za to stojí. Zde je několik tipů, které vám pomohou rozvíjet finanční gramotnost:

Začněte tím, že porozumíte základům

Finanční gramotnost začíná pochopením základů peněz a financí. Seznamte se s typy aktiv a pasiv a s tím, jak mohou ovlivnit vaše finance. Naučte se číst bankovní výpis a identifikovat své příjmy, výdaje a čisté jmění.

Udělejte si pořádek

Vytvořte si rozpočet a sledujte své příjmy a výdaje. To vám pomůže zjistit, kam vaše peníze směřují a kde můžete provést úpravy, abyste zlepšili svou finanční situaci.

Pro začátek si zkuste psát vaše výdaje za celý jeden měsíc na papír nebo do poznámek v mobilu. Pokud platíte kartou, dá se vše dohledat v internetovém bankovnictví, mobilní aplikaci nebo v bankovních výpisech.

Horší už je to, pokud platíte hotově. Ne vždy si totiž pamatujete, co všechno jste platili. Zapomenete, a tak vám kolikrát ani nedojde, kam šla určitá část peněz. Proto je lepší si vše hned psát, klidně do poznámek v mobilu. Vždy večer si to pak přepište do příjmů a výdajů, které můžete stáhnout na internetu.

Na konci měsíce budete vědět, kam vaše peníze odcházely. Zjistíte, za co utrácíte, a zda je to opravdu potřeba, či se nelze nějak uskromnit. Občas člověk nevěří, za co vše utrácí, dokud to opravdu nevidí černé na bílém.

Vytvořte si plán

Vypracujte si plán, jak chcete se svými penězi nakládat. Rozhodněte se pro své finanční cíle a vytvořte si časový plán jejich dosažení. To vám dá směr a pomůže udržet se na správné cestě.

Například pokud si chcete na jaře pořídit auto, počítejte s tím a dávejte si již teď peníze stranou. Stejně tak to platí na vše ostatní, mimojiné i na dovolenou, na kterou si spoustu lidí zbytečně půjčuje peníze a žene se tak pomalu do záhuby.

Vzdělávejte se

Čtěte knihy a články o osobních financích a pokud možno navštěvujte online kurzy nebo semináře. To vám pomůže dozvědět se více o penězích a o tom, jak s nimi rozumně nakládat.

Skvělá knížka na začátek pro finanční gramotnost je Bohatý táta, chudý táta. Sám autor popisuje svojí cestu prohlubování finanční gramotnosti a dává skvělé a neocenitelné rady a tipy. Tuhle knížku by si měl přečíst každý, kdo chce začít pracovat na své gramotnosti, co se financí týče.

Vyhledejte radu

Obraťte se na finančního plánovače nebo jiného finančního odborníka a nechte si poradit, jak dosáhnout svých finančních cílů. Finanční poradce vám pomůže vypracovat plán a nabídne vám poradenství a podporu.

Nikdy se především nestyďte za to, že si potřebujete říct o radu či pomoc. Spoustu lidí dělá právě tu chybu, že pomoc nevyhledá a zbytečně bez hlubších vědomostí riskuje. Ne vždy to dopadne dobře. Vyhledat odborné finanční poradenství není nic špatného.

Investování do podnikových dluhopisů

Podnikové dluhopisy jsou typem dluhového nástroje, který umožňuje společnostem získat peníze na financování různých projektů, expanzí nebo provozů. Obecně tyto typy dluhopisů vydávají větší, zavedenější společnosti se silným úvěrovým ratingem.

Když společnost vydá podnikový dluhopis, zavazuje se splácet držitelům dluhopisů určitou úrokovou sazbu, tzv. kupónovou sazbu, po pevně stanovenou dobu. Po uplynutí této doby je dluhopis splatný a společnost splatí jistinu dluhopisu.

Riziko spojené s podnikovými dluhopisy je vyšší než u státních dluhopisů, protože podnikové dluhopisy nejsou kryty státní zárukou. Vyplatí se tedy investovat do korporátních dluhopisů? Ano, pokud preferujete vyšší riziko, které může být kompenzováno vyššími výnosy spojenými s podnikovými dluhopisy.

Při zvažování investice do podnikových dluhopisů je důležité mít na paměti bonitu emitenta, velikost nabídky dluhopisů, datum splatnosti a daňové dopady. Důležité je také zvážit likviditu dluhopisu, protože v případě potřeby prodat dluhopis před datem splatnosti může být obtížné najít kupce.

Celkově mohou být podnikové dluhopisy atraktivní investiční možností pro ty, kteří hledají vyšší výnosy a zároveň podstupují vyšší riziko. Vy jako investoři byste měli před investicí do podnikových dluhopisů provést náležitou kontrolu, abyste se ujistili, že činíte informované rozhodnutí. To ale platí obecně u všech investic.

Na závěr

Rozvoj finanční gramotnosti je důležitou součástí získání finanční nezávislosti. S trochou vašeho odhodlání a úsilí si můžete zajistit, že budete mít své finance pod kontrolou.

K rozvoji finanční gramotnosti nedojde ze dne na den. Vyžaduje to čas a úsilí, ale odměna za to stojí. Finanční gramotnost vám dodá sebedůvěru a znalosti, které vám umožní činit informovaná finanční rozhodnutí a pomohou vám dosáhnout vašich finančních cílů.

Daniela Vaková, obsahový a SEO specialista

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek