Po invazi Ruska na Ukrajinu se spustila vlna sankcí, jejichž cílem je oslabení ruské ekonomiky. Kromě omezení zaměřených na mezinárodní obchod a diplomatické vztahy se země EU, USA či Velká Británie rozhodly pro zadržování majetků ruských oligarchů. Jedná se o bohaté podnikatele úzce spojené s Putinem. Zajímá vás, kdo jsou Putinovi oligarchové, jak se dostali k majetku a co pro ně znamenají sankce?
Ališer Usmanov
Narodil se v Uzbekistánu, zatímco tento stát patřil pod Sovětský svaz. Jde o bývalého profesionálního šermíře, který je dnes označován za jednoho z Putinových nejoblíbenějších oligarchů. Zároveň je také nejbohatším z nich – podle odhadů Forbes se jeho majetek pohybuje na úrovni téměř 16 miliard eur.
Jeho podnikatelské aktivity jsou zaměřeny na oblast těžby a telekomunikací. Konkrétně jde o konglomerát USM Holdings, pod který spadá například druhá největší mobilní síť v Rusku MegaFon nebo Metalloinvest, společnost specializovaná na výrobu oceli.
Společnost USM Holdings doufá, že sankcím se vyhne. Usmanov oficiálně vlastní pouze 49% podíl, tedy méně než polovinu. Avšak v rámci zmrazování majetku přišel mimo jiné o:
156metrovou jachtu Dilbar – 539 milionů eur,
rodinný dům z 19. století v Londýně – více než 77 milionů eur,
tudorovský zámeček Sutton Place ze 16. století – hodnota není přesně určena.
Roman Abramovič
Jeden z nejznámějších ruských miliardářů, který se proslavil díky úspěchům jeho fotbalového klubu Chelsea FC. Jeho majetek je dnes odhadován na více než 11 miliard eur. Jeho podnikatelská kariéra se rozjela koupí ropné společnosti Sibneft v 90. letech.
Jeho vztah k Putinovi není zcela jednoznačný. Některé zdroje uvádějí, že Putin ho pouze toleruje jako podnikatele, ale například Británie tvrdí, že jsou si blízcí. I proto ho na seznam sankcionovaných osob přidala EU a Británie, ale USA se zatím pro zmrazování jeho majetků nerozhodla.
Abramovič se na poslední chvíli snažil prodat klub Chelsea FC. Vzhledem k sankcím byl však proces pozastaven ještě před uskutečněním prodeje. To bude pro Abramoviče znamenat asi největší ztrátu. Kromě toho mu byly zabaveny dvě jachty a udělen zákaz vstupu do Velké Británie.
Oleg Deripaska
Deripaska dnes sice vlastní majetek v hodnotě „pouze“ 2,7 miliardy eur, ale v minulosti byl jedním z nejbohatších Rusů. V 90. letech se dostal na vrchol ruského hliníkového průmyslu, což mu v jistém bodě přineslo majetek odhadovaný na 25,4 miliardy dolarů. USA tvrdí, že byl v rámci svého podnikání zapojen do praní peněz, uplácení a vydírání.
Během krize v roce 2008 zaznamenaly jeho majetky výrazný propad. Právě tehdy ho zachránil aktuální prezident Ruska. Jejich vztah v následujících letech kolísal, Putin ho dokonce označil za zloděje, ale aktuálně jsou opět považováni za obchodní partnery a kamarády.
Dnešní sankce od USA a Británie by mohly postihnout společnost En+ Group zaměřenou na zelenou energii, kterou Deripaska založil. Nicméně, když byla tato společnost cílem sankcí ze strany USA v roce 2018, Deripaska si nechal méně než 50% podíl na vlastnictví a zbytek prodal. V souvislosti se zmrazováním jeho majetku se zmiňuje:
rozsáhlá Art Deco nemovitost Hamstone House – Deripaska se ji pokoušel prodat za 21,4 milionu eur, ale už ji stáhl z prodeje,
73metrová jachta Clio – nedávno viděná na Maledivách, její zmrazení je tedy nejisté.
Igor Sečin
Ze Putinových oligarchů se Sečin dostal na seznam sankcionovaných jako jeden z prvních. Není to vůbec překvapivé, protože tito dva mají už dlouhá léta stabilní kamarádský vztah a dodnes se setkávají na denní bázi.
Sečin během svého kariérního života střídal politiku a podnikání, chvílemi zastával významné funkce v obou oblastech najednou. V dobách, kdy byl Putin premiérem, Sečin měl místo zástupce premiéra. Dnes je prezidentem největší ruské ropné společnosti Rosněfť.
Zmrazování jeho majetků je náročné. Za hranicemi Ruska byl Sečin vždy opatrný, proto se jeho jméno nespojuje s nemovitostmi, jachtami či jinými vozidly. I přesto se však Francouzi rozhodli zadržet 85metrovou jachtu Amore Vero, která sice nebyla psána na jeho jméno, ale Sečinova manželka z ní pravidelně přidávala fotky na Instagram.
Michail Fridman
Fridman také patří do skupiny lidí, kteří svůj majetek vybudovali díky dobrému vztahu s Putinem. Významným krokem v jeho kariéře bylo založení největší ruské banky Alfa-Bank spolu s Petrem Avenem. Tato dvojice stojí i za vznikem londýnské investiční skupiny LetterOne, ze které oba nedávno odešli.
Fridman, s majetkem v hodnotě 11,3 miliard eur, se řídil Putinovými doporučeními a v poslední době poprodával prakticky všechny podíly na firmách v ostatních evropských zemích. Přesto se však podařilo zabavit Athlone House.