- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceCeny potravin rostly o 10%. Čeká nás další zdražování?

Ceny potravin rostly o 10%. Čeká nás další zdražování?

Pravidelné nákupy v potravinách odjídají stále větší část našich příjmů. K tomu se přidávají rostoucí ceny pohonných hmot, energií i zboží a služeb. Slovensko aktuálně zachvátila pandemie zdražování. Únor zaknihoval rekordní inflaci 9% a ceny potravin rostly ještě o procento rychleji.

Růst cen jako vedlejší efekt válečného konfliktu
Začátek roku 2022 nebyl v lichotivých číslech. Inflace na úrovni 8,4 % rozhodně nebyla to, na co jsme byli zvyklí, ale mnoho spotřebitelů doufalo, že tato křivka se zlomí. Tehdy jsme ještě ani netušili, že za dveřmi naší republiky budou létat rakety. Inflace tak nabrala druhý dech a vyšvihla se na 9%.

„Ceny energetických komodit na evropském trhu jsou extrémně vysoké. Mezi faktory, které jsou příčinou, patří ozbrojený konflikt na Ukrajině, obavy z možného omezení dodávek plynu a ropy z Ruska, nedostatečná diverzifikace na straně dovozu, aktuální struktura energetického mixu a přechod na „zelenou“ ekonomiku,“ říká Branislav Karmažin, analytik Národní banky Slovenska.

„Inflaci směrem vzhůru hnali i vyšší ceny za bydlení, konkrétně dražší energie, a také drahá ropa. Proinflačně působí i vyšší ceny tabákových výrobků a také dražší školní stravování,“ doplňuje Jana Glasová, analytička 365.bank

Ani příští rok nemusí být lepší. Růst cen plynu v roce 2023 představuje vysoké inflační riziko. To si můžete vypočítat například iv kalkulačce inflace. Bez přijetí vhodných politik by mohl výrazně zasáhnout do oslabení koupěschopnosti zejména příjmově slabších částí obyvatelstva iv budoucnosti.

Proč válka na Ukrajině zvyšuje ceny potravin na Slovensku?
Dá se očekávat, že ceny potravin budou v příštích měsících nadále růst silným tempem nad 10 %. Hlavním důvodem je válka na Ukrajině. Nejistota dodávek ze země našeho východního souseda přispívá ke zdražování potravin dvěma způsoby, které přibližuje Jana Glasová:

Prvním z nich je zmiňované zdražování energií a benzínu, což se následně promítá do cen v podstatě všech ostatních zboží a služeb, včetně potravin.
Druhým důvodem je přímé zvyšování cen obilovin, protože Ukrajina patří mezi největší světové producenty pšenice a kukuřice a Rusko je také světovým lídrem v exportu pšenice. Ceny obilovin tedy pod vlivem války dosahují dlouhodobých maxim.
Přestože je evropský trh obilovin relativně soběstačný, zprostředkovaný tlak poptávky z mimoevropských zemí bude bez přijetí opatření působit na růst cen výrobků z mouky, mléka a masa i v zemích EU. Ceny potravin proto budou během celého roku 2022 s velkou pravděpodobností růst rychle.

Kromě potravin zaznamenaly dvouciferný růst o 10,9% i ceny v dopravě, kvůli zdražování ropy. Ceny ropy Brent se aktuálně nacházejí nad 110-dolarovou hranicí, což tlačí vzhůru ceny benzínu.

Peníze se budou znehodnocovat i nadále
Vojenská invaze na Ukrajině přinesla do ekonomického prostředí výraznou nejistotu, která se promítá i do chování na trzích a ovlivňuje tak ceny komodit.

Young man yells at the laptop monitor. He has a big problem. Overworking concept.

Současný vývoj vytváří inflační tlaky, přicházející zejména z energií a potravin, jelikož Rusko či Ukrajina jsou významnými hráči v jejich exportu. Země jsou však zapojeny i do mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců, kde se současné nabídkové problémy tak mohou ještě zvýraznit.

„Z těchto důvodů očekáváme, že míra inflace v letošním roce dosáhne v průměru 9,5%. Musíme si však uvědomit, že tyto odhady vytváříme v prostředí obrovské nejistoty, a proto i tento výhled může být ještě výrazněji upravován. Klíčovým prvkem je totiž další vývoj konfliktu, konečné uspořádání vztahů mezi západem a Ruskem az toho vyplývající nálada na trzích,“ uzavírá Matej Horňák, analytik České spořitelny

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek