- Komerční sdělení -finance
DomůPodnikání6 známých kryptoměn pod lupou. Co jste o nich nevěděli?

6 známých kryptoměn pod lupou. Co jste o nich nevěděli?

Svět kryptomen je větší než kdykoli předtím a každým dnem pokračuje dál. Začátkem roku 2022 existovalo již více než 10 000 kryptomen a měsíčně přibývá kolem 1000 nových. Neustálé změny ve světě digitálních jmen mohou být pro začátečníky matoucí. Přinášíme vám proto přehled 6 populárních kryptomen a krátké představení každé z nich.

Bitcoin
Tržní kapitalizace: více než 763 miliard €
1 BTC = 38 160 € (hodnoty v článku jsou uváděny pro 9.3.2022)
V žebříčku popularity kryptomen se Bitcoin dlouhodobě drží na prvním místě. Od svého vzniku v roce 2009 se nepodařilo zjistit, kdo přesně stojí za jeho vznikem. S návrhem celé sítě a principem fungování se pojí jméno Satoshi Nakamoto, ale jde pouze o pseudonym. Osoba (nebo skupina), která se za tímto fiktivním jménem skrývá, dodnes zůstává v anonymitě.

Bitcoin funguje na principu blockchainu, stejně jako mnoho jiných kryptomen. Záznamy o jednotlivých transakcích jsou distribuovány v síti několika tisíců počítačů, což zajišťuje decentralizovaný charakter měny. Pro výrobu nových Bitcoinů (Bitcoin mining) je třeba řešit náročné výpočty z oblasti kryptografie. má největší šanci stát se relevantní měnou, reportáže ačkoli některé země ho zakazují, jiné ho vítají a dokonce Salvador zavádí bitcoin jako zákonné platidlo

Ethereum
Tržní kapitalizace: více než 297 miliard €
1 ETH = 2 474 €
Za vznikem této kryptoměny stojí platforma Ethereum zaměřená na vývoj smart kontraktů a decentralizovaných aplikací pro oblast finančnictví. Jejím cílem je poskytnout přístup k bezpečným finančním produktům bez kontroly třetí strany pro všechny lidi bez ohledu na národnost či víru.

Dosažení těchto záměrů by nebylo možné s použitím tradičních jmen, které jsou kontrolovány vládními organizacemi. Ethereum proto založilo v roce 2015 vlastní token, známý jako Ether. Můžete jej využívat pro všechny transakce v rámci platformy, ale v poslední době se stal také oblíbeným investičním nástrojem.

Litecoin
Tržní kapitalizace: více než 6,3 miliard €
1 LTC = 97 €
Pokud je Bitcoin považován za digitální zlato, Litecoin je digitální stříbro. Jedná se o první kryptomenu, která šla ve stopách Bitcoinu. Na trhu se objevil v roce 2011 a v tomto případě je autor veřejně znám. Zakladatelem je Charlie Lee – bývalý inženýr ze společnosti Google a úspěšný absolvent MIT.

Litecoin funguje na principu globální open-source platební sítě, která není kontrolována žádnou centrální autoritou. V mnohém se podobá Bitcoinu, avšak tato kryptoměna je oblíbená díky kratší době potřebné k ověření transakce.

Polkadot
Tržní kapitalizace: více než 16 miliard €
1 DOT = 16 €
Platforma Polkadot na trh s kryptoměnami přinesla zajímavou myšlenku propojování permissioned a permissionless blockchainů. Rozdíl mezi nimi spočívá v omezení přístupu do dané sítě. Polkadot tedy poskytuje funkce zahrnující dva odlišné typy blockchainů, které by bez jedné zastřešující platformy nebyly možné.

Za vznikem Polkadot stojí Gavin Wood – jeden ze spoluzakladatelů Ethereum. Jelikož se mu nelíbilo, kam Ethereum směřovalo, rozhodl se pro práci na vlastním projektu. Podobně, jako tomu bylo při vzniku Ether tokenu, i platforma Polkadot založila vlastní token pro uskutečňování interních transakcí.

Bitcoin Cash
Tržní kapitalizace: více než 5,3 miliard €
1 BCH = 281 €
Bitcoin Cash hraje ve světě kryptomen významnou roli kvůli svému vzniku. Jedná se o jeden z prvních a zároveň nejúspěšnějších „forků“ Bitcoinu. Proces „forkování“ je klíčovým prvkem z hlediska zachování decentralizovaného stavu kryptoměny.

Během jejího vývoje může nastat neshoda mezi názory developerů či minerů. Pokud by určitá skupina prosadila svůj názor bez souhlasu ostatních, dalo by se mluvit o autoritě v systému, což by popřelo základní princip kryptomen. Pokud se tedy nenajde společná dohoda, nastává „fork,“ komunity se oddělí a každá si danou kryptomenu vyvíjí podle vlastního uvážení.

Bitcoin Cash je výsledkem „forku,“ který se odehrál v srpnu 2017. V tomto případě spočíval hlavní bod konfliktu ve velikosti jednotlivých bloků blockchainu. V Bitcoin síti je jeden blok omezen na 1 MB. Bitcoin Cash tento limit posunul na 8 MB ve snaze urychlení potvrzování transakcí. Dnes je z hlediska tržní kapitalizace 17. největší kryptomenou.

Dogecoin
Tržní kapitalizace: více než 14,5 miliard €
1 DOGE = 0,1 €
Za zmínku rozhodně stojí i kryptoměny spadající do kategorie tvz. meme-coinů. Jedná se o kryptoměny, které jsou vytvářeny primárně s cílem pobavení a bez ambicí k dosažení statusu globálně uznávané digitální měny. Dogecoin je však přímým důkazem toho, že i pokus o vtip může skončit velkým úspěchem.

Tuto kryptomenu vytvořili softwaroví inženýři Billy Markus a Jackson Palmer v roce 2013. Jejich cílem bylo poukázat na spekulativní charakter trhu s kryptoměnami.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek