Inflace atakuje 8%, přičemž úroky na bankovních produktech se drží prakticky při nule. Zvyšování úrokových sazeb je proto hlavním tématem posledních týdnů nejen v rámci Evropy.
Zdraží hypotéky a termínovaný vklad bude opět výhodný?
Vzhledem k situaci na finančních trzích a signálech z Evropské centrální banky se první slovenské banky rozhodly přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb.
Na Slovensku zatím vidíme mnohem pomalejší růst, než například v sousední České republice, kde centrální banka již úrokové sazby výrazně zvýšila. Ty v lednu zaznamenaly nejrychlejší meziměsíční růst za 20 let, zatímco na Slovensku zůstává jejich zdražování spíše výjimkou.
Odborníků jsme se ptali, jestli můžeme počítat s růstem zhodnocení na vkladových produktech. Stejně tak, zda hrozí „český scénář“ v podobě skokového růstu úroků na hypotečních i běžných úvěrech.
Zdenko Štefanides
hlavní analytik VÚB
Zdenko Štefanides
+3
+-
Inflace na cenu zdrojů působí více kanály. Za prvé, může přimět centrální banky zvýšit oficiální úrokové sazby. To se děje v sousedních zemích, zda na britských ostrovech a příští měsíc zřejmě také v USA. Za druhé, inflace může přimět centrální banky zpřísnit měnové podmínky přes operace na finančním trhu, tedy přes snížení výše zmíněných nákupů cenných papírů. Tím, že se centrální banka stáhne z trhu, klesne celkově poptávka po dluhopisech a tím musí stoupnout jejich požadovaný výnos, aby byl dostatečně atraktivní pro standardní investory. No a za třetí, inflace přímo tvoří podstatnou část požadovaného nominálního výnosu dluhopisů, včetně dluhopisů krytých hypotečními aktivy bank. Investoři, kteří jsou ochotni půjčit bankám zdroje na 10 let za reálný výnos. 0,5% ročně budou požadovat mnohem vyšší nominální výnos, pokud očekávají např. 3% inflaci jako v dosavadní situaci, kdy očekávaná inflace v eurozóně byla dlouhodobě mezi 0-1%.
Podle nás k dalšímu navyšování dojde, nehrozí však scénář jako v České republice, případně jiných zemích, ale sazby se budou hýbat velmi mírně a postupně. Avšak i po avizovaném zvyšování ECB je možné, že příští rok budou sazby začínat dvojkou. Sazby na Slovensku budou i nadále jedny z nejnižších v eurozóně a nic na tom nezmění ani toto mírné a postupné zvyšování.
Andrej Martiška
ekonomický analytik Tatra banky
Andrej Martiška
+2
+-
Pokud bychom na Slovensku pořád platili korunou, asi bychom už měli vyšší sazby. Jelikož patříme do eurozóny, naše sazby nastavuje ECB. Vzhledem ke zrychlení inflace očekáváme růst sazeb přibližně o 50 bazických bodů do konce roku, což by znamenalo nárůst depozitní sazby z -0,5% na 0%.
Co se týče přenosu na klienty, úvěrové produkty více závisí na delších sazeb, které již vzrostly, proto vidíme také tlak na růst sazeb na úvěrových produktech již dnes. Co se týče vkladů, sazby ECB byly záporné, ale sazby na vkladech klientů zpravidla ne. Pro banky to znamenalo, že vklady byly pro ně dlouhé období ztrátové. Proto na běžných účtech neočekáváme zvýšení sazeb, na spořících a termínovaných účtech může dojít k symbolickému nárůstu.