- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyTřetina lidí nemá potřebnou finanční rezervu. Jak doma ušetřit a správně spořit?

Třetina lidí nemá potřebnou finanční rezervu. Jak doma ušetřit a správně spořit?

Každý třetí Slovák si nedokáže odkládat žádné peníze na tvorbu finanční rezervy. Zhruba 30 procent si peníze odkládá, ne však pravidelně. Vyplývá to z průzkumu Poštovní banky.
Třetina lidí nemá potřebnou finanční rezervu. Jak doma ušetřit a správně spořit?

Ke konci srpna 2021 měli lidé na Slovensku naspořeno celkem 42,5 miliardy eur. Rok předtím měli za stejné období na běžných účtech a různých spořících produktech celkem 39,2 miliardy eur. Meziročně se tak celkový objem naspořených peněz zvýšil o 8,5 procenta.

Téměř 60 procent peněz je uloženo na běžných účtech. I přes taková rostoucí čísla však finanční rezervou nedisponuje každý třetí Slovák. Zlepšení své finanční situace očekává jen necelých 14 procent lidí.

Nedostatečné úspory
Většina dotázaných má finanční rezervu více než 1 000 eur. Avšak skoro polovina dotázaných disponuje doporučenou výší rezervy. To je částka rovnající se šesti a více měsíčním výdajům domácnosti. Až každý pátý dotázaný má odloženou částku, která dokáže pokrýt náklady na více než 12 měsíců.

S nedostatečnou finanční rezervou však bojuje stále více než každý třetí Slovák. Platí, že čím je čistý měsíční příjem dotázaného vyšší, tím více měsíčních nákladů dokáže pokrýt. Na schopnost spořit ovlivňuje i úvěrovanost. Potřebnou finanční rezervu ve výši šest měsíců nemá vytvořenou 23 procent dotázaných, kteří nejsou úvěrově zatíženi.

U těch, kdo úvěr splácejí, je to však až 43 procent. „Je opravdu důležité spořit si i přesto, že člověk splácí úvěr. Více úvěrů lze refinancovat do jednoho a snížit si měsíční splátku. Ušetřená částka tak může být využita k tvorbě finanční rezervy,“ tvrdí výkonná ředitelka Poštovní banky Melinda Burdanová.

Jak ušetřit a udělat si rozpočet
Šetřit je třeba pravidelně a výše částky musí respektovat finanční možnosti člověka. Ideální je odkládat si z výplaty každý měsíc deset procent. Úspěšně spořit lze is deseti eury měsíčně, je třeba si však správně nastavit pravidla.

  1. Spočítejte všechny své příjmy
    Vytvořte si seznam všech měsíčních příjmů (mzdy, dávky, prémie, honoráře, dotace). Pokud některý z příjmů dostáváte jen příležitostně, vypočítejte si, kolik z té částky vychází průměrně na jeden měsíc. Všechny příjmy spočítejte a získáte tak strop, který určí vaše maximální výdaje.
  2. Spočítejte všechny své výdaje
    Dobře přemýšlejte nad všemi výdaji, které každý měsíc máte a vytvořte si seznam, například podle posledního kalendářního měsíce. Jde zejména o náklady na život (nájemné, plyn, voda, elektřina, telefon, rozhlas, TV, internet), náklady na stravu a dopravu (automobil, benzin/nafta, jízdenky, tramvaj), poplatky bance (úroky, splátka úvěru, splátka hypotéky, spoření, pojistka) či nepravidelné měsíční výdaje (oblečení, kultura, …).
  3. Porovnání příjmů a výdajů
    Pokud jsou vaše příjmy vyšší než výdaje, máte přebytek peněz a tvoříte tzv. finanční rezervu. Tu můžete například použít na neočekávané výdaje. Pokud jsou výdaje vyšší než příjmy, máte nedostatek peněz, který lze řešit několika způsoby. Například uskromnit se a snížit některé z nezbytných výdajů či popřemýšlet nad tím, jak dosáhnout vyššího příjemu. Poslední možností by měl být úvěr nebo kreditní karta, tedy cizí prostředky, které budete muset finanční instituci vrátit s úroky.

Tip: 8 rad, jak začít s investováním

  1. Jak optimalizovat výdaje domácnosti
    Výdaje lze snížit několika způsoby. Třeba i tím, že je rozdělíte na nezbytné a vedlejší. Za nezbytné výdaje se považují výdaje za stravu, nájemné, energie a věci bez kterých si neumíte představit plnohodnotný život. Naopak vedlejší výdaje, jako jsou výdaje na zábavu, jídlo v restauraci, dovolené, či nové oblečení jsou položkou, kterou umíte nastavit rozumně a ušetřit.

Například můžete najít stejnou věc za méně peněz nebo na ni počkat pár měsíců. V případě stravy lze ušetřit zřejmě nejvíce peněz – každý týden vám stačí udělat jeden větší nákup a naplánovat si stravování pro rodinu na celý týden – ušetří vám to čas i výdaje.

  1. Udržujte aktuální rozpočet
    Výdaje a příjmy je důležité sledovat neustále. Některé příjmy vám mohou zmizet, nové naopak přibýt a totéž platí io výdajích. Rozpočet si proto aktualizujte pravidelně o nové položky a porovnávejte jej se skutečností. Šetření finančních prostředků má také mnoho výhod. Peníze navíc se totiž mohou vyjít tehdy, když to budete nejvíc potřebovat. Podle analytiků se do ideální situace dostanete, pokud nebudete žít od „výplaty do výplaty“, ale na účtu budete mít prostředky v částce minimálně jednoho vašeho měsíčního platu i po započtení všech vašich výdajů.
zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek