- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyJaký je rozdíl mezi spořením a investováním?

Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním?

Víte, jaký je rozdíl mezi spořením a investováním? Podle společnosti FinGO.sk to hlavně mladí lidé často nevědí.

Spoření a investování. Dva pojmy, které jsou však ve své podstatě velmi rozdílné. Investiční analytik z FinGO.sk František Burda říká, že mezi spořením a investováním je dokonce zásadní rozdíl. Klasické spoření totiž peníze příliš nezhodnocuje a nechávat peníze jen na běžném účtu je ještě o něco horší. Investování je sice rizikovější, ale také výnosnější.

„Pokud necháte vydělané peníze odpočívat jen na běžném účtu, případně si je budete posílat na spořicí účet, kvůli inflaci se vám časem znehodnotí. Abyste investovali, nemusíte mít k dispozici velký objem peněz ve výši pár tisíc eur a odborné znalosti, jak je investovat. Je to mnohem jednodušší a pro začátek vám stačí i 20 či 50 eur,” říká F. Burda.

Mladí mohou začít už u rodičů
Odborník zároveň upozorňuje, že mladý člověk si v době, kdy bývá například u rodičů, nesplácí hypotéku a nemá jiné závazky, může dovolit spořit více. „Investovat bychom měli nejméně 10 až 15 procent z příjmu, ale samozřejmě platí, že čím více si spoříme, tím lépe. Je škoda, pokud se mladý člověk vzpamatuje až za pár let, čímž se připraví o vyšší výnos,” říká.

Čas totiž hraje při investování podstatnou roli a týká se to i důchodů. Proto když někdo vstoupí do druhého nebo třetího pilíře ve 20 či 25 letech, může mít v důchodu naspořeno o desítky tisíc eur více v porovnání s tím, kdo do nich vstoupí až ve 30 nebo 34 letech.

Důležitý je podle Burdu i výběr správných penzijních fondů a pro mladé lidi je ideální strategie začít spořit v negarantovaných fondech. Dlouhodobě vydělávají několikanásobně více než garantované fondy a díky tomu může být jejich důchod z druhého pilíře i 10násobně vyšší.

Tip: Známá stavební spořitelna končí s meziúvěry a spořením. Co to znamená pro lidi?

Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním?
Spoření:

typickými spořícími produkty jsou běžný účet, spořící účet nebo termínovaný vklad v bance,
jde spíše o kumulování peněz – přebytečné hotovosti v bance,
je ideální pro udržení finanční rezervy,
k penězům se umíte dostat prakticky okamžitě,
spořící produkty však mají velmi nízké, téměř nulové úročení, čili kvůli inflaci na ně vaše peníze znehodnocujete,
pokud například necháte na svém běžném účtu ležet 1 000 eur, při inflaci 2,9 % budou mít o rok hodnotu jen 971 eur, tedy si za ně můžete koupit méně,
kvůli nízkým úrokům proto spoření není vhodné k dlouhodobému zhodnocování peněz.
Investování:

na rozdíl od spoření jde o zhodnocení finančních prostředků,
účelem investování je dosáhnout zisku, tedy kromě odkládání peněz díky vyšším úrokům, resp. výnosem dostanete i něco „navíc“,
vaše peníze tak lety neztrácejí na hodnotě, ale vydělávají,
investovat můžete pravidelně např. 25, 50 či 100 eur měsíčně, ale i jednorázově, pokud máte k dispozici vyšší sumu peněz – například 1000, 5000 eur a podobně,
výši investované částky můžete kdykoli změnit – zvýšit, nebo i snížit, v závislosti na vaší aktuální finanční situaci,
k investovaným penězům se v případě potřeby umíte dostat do 2 dnů (nebo do týdne, v závislosti na zvoleném finančním produktu),
typickými a často využívanými investičními produkty jsou podílové fondy, indexové fondy – ETF, akcie, dluhopisy nebo investiční zlato.
Mladí by měli myslet i na pojistku
Finanční odborníci také upozorňují, že kromě důchodu a spoření mladí lidé v prvním zaměstnání často zapomínají i na životní pojištění, které je kryje pro případy těžkých úrazů, vážných kritických onemocnění, dlouhodobé pracovní neschopnosti (PN), ale i invalidity či smrti.

Ředitel pro životní pojištění ve FinGO.sk Patrik Szabó doporučuje mladým bez závazků být kryt životním pojištěním minimálně k smrti alespoň ve výši 6násobku měsíčního příjmu, dále si pojistit trvalé následky úrazu, kritické nemoci i často podceňovanou, ale důležitou invaliditu.

„Podle rizikovosti výdělečné a sportovní činnosti doporučuji i připojištění denního odškodného v souvislosti se sportem a také připojištění pracovní neschopnosti. O jeho důležitosti jsme se přesvědčili i aktuálně v situaci způsobené pandemií,” doplňuje P. Szabó.

Jak můžete ušetřit?
Podle něj je důležitým faktorem také nižší cena pojištění, která stoupá s věkem. Jako odborník vysvětluje, když někdo vstupuje do pojištění v nižším věku, celkové pojistné je levnější. „Pokud byste do pojištění vstoupili ve 20 letech, může vás stát 25 až 30 eur měsíčně. Ale ve třicátce už můžete začít platit 35 nebo 45 eur měsíčně,” říká P. Szabó.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek